завантаження...

Адреса:

місто Львів, 79020, вул. Варшавська, 193

Як батькам знайти до них підхід,  не зіпсувавши при цьому відносини.

Підлітковий вік – це складний і серйозний період, як для дітей, так і для дорослих, які знаходяться поруч. Діти прагнуть бути самостійними і часто роздратовані надмірним контролем з боку батьків. Серед проблем сучасних підлітків – булінг, самотність, тривожність, агресія і навіть небезпечні онлайн-ігри. Кожна з цих проблем має свої причини та наслідки, які часто бувають фатальними. Як цьому зарадити і розпізнати у поведінці власної дитини, перші тривожні дзвіночки? 

Батьки часто дивляться на власних дітей через призму свого дитинства і виховують їх так, як тих виховували батьки. Схожа поведінка простежується у вчителів та інших авторитетних для підлітків людей. Що не зовсім логічно. Адже у сучасного покоління кардинально інші цінності. Вони люблять свободу у всіх сенсах, у них великий вибір та маса можливостей. Водночас велика кількість варіантів тисне на них психологічно, саме тому роль батьків та соціуму у житті підлітка є такою важливою. Підліткам не потрібні нудні настанови та осудження, але вони будуть раді побачити бодай в одному із батьків справжнього друга, якому можна довіряти.

Буллінг, баффінг, залежність від інтернету, алкоголю або наркотиків, втеча в онлайн-простір – це вже сформований симптом, якому передували певні причини. На жаль, перечислені проблеми починаються значно раніше, ніж думають дорослі. І все це відбувається задовго до того, як певні психічні неполадки починають проявлятись у вигляді алкозалежності, жорстокості та небезпечних ігор з собою та оточуючими. 

Починаючи із 11-12 років, діти під впливом змін: емоційних, фізичних, соціальних. У цей період у них трансформуються інтереси, поведінка, бажання, пріоритети. Якщо поруч із цим, підлітки ще й стають свідками або жертвами жорстокого поводження, поганого виховання, життя у бідності, поганої освіти, то це робить їх сильно вразливими і спричиняє негативний вплив на їхню психіку.

Якщо ви щасливі батьки дитини-підлітка, пропонуємо вам звернути увагу на такі прояви його поведінки: 

  • підліток став дратівливим та агресивним
  • у нього погіршилась успішність в школі та фізична активність
  • помічаєте, що він втратив інтерес до занять, які раніше приносили йому задоволення
  • часті перепади настрою, які він ніяк не пояснює
  • зміна харчових звичок, з’явилось безсоння та сонливість протягом дня
  • дитина прагне відмежуватись від батьків і часто вороже проти них налаштована
  • зміни у зовнішньому вигляді
  • дивні зустрічі/ справи/ нові підозрілі знайомі

Перелік цих ознак може стати для вас таким собі “чек-листом” для перевірки чи є у вашої дитини психологічні проблеми. Завдяки цьому, вам вдасться зарадити можливим негативним наслідкам. У будь-якому разі, єдине до чого прагнуть більшість батьків – створити з дітьми стосунки побудовані на довірі. І це чудова мета. Проте часто через надмірну увагу та інтерес в свою сторону, дітям починає хотітись більше свободи. Що цілком справедливо, адже їхнє життя ніби не належить їм самим. Все довкола вирішують за них: що одягати, де навчатись, як проводити вільний час. Неможливість контролювати всі аспекти власного життя, спричиняє у підлітків стрес. 

Коли підліткам дають свободу самовиражатись, то у них в десятки разів виростає мотивація для досягнення власних цілей. Таким чином, діти, які керуються власними інтересами та, наприклад, самі зацікавленням у навчанні – набагато відданіше підходять до процесу та отримують від нього задоволення. 

Ще одним вагомим фактором, який викликає у сучасних підлітків тривогу, є невпевненість у власному майбутньому. Люди, які зростали без інтернету, були в цьому плані справжніми щасливчиками. Їх підлітковий вік був справді безтурботним часом: жодних думок про безробіття та несприятливе фінансове становище. Адже переважна більшість знаходили роботу та будувати кар’єру, не залежно від фаху, який вони здобули. Сьогодні ж ситуація абсолютно протилежна: глобалізація, економічні зсуви, автоматизація виробництва, конкуренція та надто високі вимоги на ринку праці. Звісно такі фактори породжують серед молодого покоління багато тривоги.

У своїй книзі Кейті Девідсон пише, що 65% учнів, які зараз навчаються у початковій школі, в майбутньому працюватимуть на ще не існуючих сьогодні роботах. Світ змінюється занадто швидко, нам залишається лиш постійно адаптуватись до змін, методом постійного навчання. Загалом ця думка захоплює, адже ніхто не в силах передбачити, як перевернеться світ за десяток років. Але водночас у юного покоління дуже мало шансів спланувати своє майбутнє, і саме це породжує їхню тривожність, стрес та невпевненість.

Якщо ви все ж виявили, що у вашої дитини є певні психічні неполадки, не ігноруйте цей момент і зверніться за професійною допомогою лікаря. Підліток не в змозі самостійно записатись на прийом, оплатити послуги психотерапевта і побачити проблеми із своїм психічним станом. Якщо ви подбаєте і захистите підлітка від негативних переживань, то у майбутньому з нього виросте здорова і адекватна людина, яка не завдасть жодної шкоди (фізичного чи емоційного характеру) ні собі, ні своєму оточенню. Саме через невміння справлятись із стресом, підлітки схиляються до онлайн-ігор, наркотиків, алкоголю та агресії. Адже це для неї як антистрес.

В завершення хочеться додати, що діти в більшості випадків автоматично копіюють поведінку та звички своїх батьків. Тому перш ніж виправляти щось у вашій дитині, зверніть увагу чи не має цього у вас! Будьте прикладом тої людини, яку хочете бачити у майбутньому у власних дітях.