завантаження...

Адреса:

місто Львів, 79020, вул. Варшавська, 193

Чули про реактор Wendelstein 7-X? Так‑так, експериментальний термоядерний реактор типу стеларатор.

Так‑от, є новини: фізики підтвердили, що плазма, яка знаходиться у ньому, може бути вдвічі гарячіша за ту, що знаходиться в ядрі Сонця.

Таке взагалі можливо?

Цього результату досягнули завдяки усуненню внутрішніх витрат енергії в самій конструкції.

Та й взагалі, Wendelstein 7-X –  це установка для дослідження високотемпературної плазми.

Для чого її створили?

Щоб перевірити промислову придатність термоядерного реактора типу стелларатор, яким є Wendelstein 7-X.

А що таке стеларатор?

Зверніть увагу, що це не те ж саме, що й поширені симетричні термоядерні реактори токамака! Стеларатор – надзвичайно складна конструкція. Але мета у них одна – відтворити процеси, що відбуваються всередині Сонця.

Для цього потоки плазми доводять до екстремальних температур і тримають під тиском, змушуючи атоми стикатися і зливатися разом, виробляючи колосальну кількість енергії. Дивовижно, чи не так?

Про реактор Wendelstein 7-X

Сам реактор теж є дуже‑дуже складним. Це підтверджує і те, що для його проектування використовували суперкомп’ютери. У ньому є серія з 50 надпровідних магнітних котушок, які слугують для утримання плазми на місці.

У 2018 році фізики, що працюють над проектом, встановили нові рекорди щільності енергії та утримання плазми для термоядерного реактора такого типу. Тоді вони нагріли плазму до 20 млн ° C! А це значно перевищує температуру Сонця! Щоб ви собі розуміли: небесне тіло розпечене до температури в 15 млн ° C.

Але навіть 20 млн ° C – це для Wendelstein 7-X ще не межа. Бо фізики вивчили, на яких етапах роботи реактор може втрачати тепло і продуктивність. І все для того, щоб усунути ці проблеми. Після того, як вони проаналізували нову схему роботи, то дійшли до шокуючого висновку: Wendelstein 7-X може створити плазму, яка ВДВІЧІ гарячіша за ту, що знаходиться в ядрі Сонця!

Наступні експерименти з реактором заплановані на 2022 рік. Тепер вони працюватимуть із системою водяного охолодження. Чекаємо на результати!

фотографії лабораторії у відтінках сірого