завантаження...

Адреса:

місто Львів, 79020, вул. Варшавська, 193

Пам’ятаєте гучну операцію з ліквідації кібермережі «Avalanche» у 2016 році? Так, коли затримали київського програміста Антона Тимохіна лише через те, що його нік у соцмережах збігався з ніком одного з кіберзлочинців.

Яка розв’язка цієї історії? Розпочнімо з самого початку.

Що таке «Avalanche»?

Це кібермережа, що функціонувала сім років (пристойно…) і займалась інтернет‑фішингом. Працює це наступним чином: злочинці поширюють шкідливі коди через електронну пошту. І їхня мета – нелегально вивести кошти з банківських рахунків користувачів.

Жертвами кіберзлочинців стали люди з більш ніж 180 країн світу. Збитки складають сотні мільйонів євро. Майже 500 тисяч комп’ютерів по всьому світу були уражені шкідливими вірусами й контролювались мережею «Avalanche»… Подобатися це явно не може, тому кіберполіція взялася до справи.

Затримання кіберзлочинної групи

Загалом кіберзлочинна група налічувала 27 членів з різних країн, десять з них –  громадяни України. Одному з них дуже не пощастило…

У січні 2017 року українські правоохоронці затримали київського програміста Антона Тимохіна. Найцікавіше, що стало підставою для затримання чоловіка? Використання у мережі нікнейму «Grower», який ідентичний до ніку кіберзлочинця із «Avalanche».

«Виходить, що людину зараз судять тільки за те, що в нього нікнейм Grower, і треба ж покарати когось, адже постраждає імідж країни».

Антону Тимохіну вручили підозру за зв’язок з мережею Avalanche 5 січня 2017 року. Відразу наступного дня його взяли під варту, але із можливістю внесення застави в розмірі 1000 мінімальних заробітних плат (на той час це було 3,2 мільйона гривень).

25 квітня 2017 року суд відправив Тимохіна під домашній арешт, який тривав до 17 жовтня 2017 року.

А 12 жовтня досудове розслідування справи Антона Тимохіна зупинили. Чому? Зрозуміло, що через недостатність доказів.

Дії Тимохіна і суду

Чоловік звернувся до суду з вимогою компенсації одного мільйона гривень моральної шкоди. Це логічний вчинок людини, яка 28 місяців була підозрюваною по факту ні через що, бо, окрім однакового із кіберзлочинцем нікнейму, інших доказів його причетності до цієї справи не надали.

19 січня 2021 року Печерський районний суд Києва частково задовольнив вимоги Тимохіна. Було присуджено грошову компенсацію моральної шкоди в розмірі 700 тисяч гривень і 13 тисяч гривень витрат на професійну правову допомогу.

Однак офіс Генерального прокурора не погодився з цим рішенням, аргументуючи це наступним чином:

«Від компетентних органів Федеративної Республіки Німеччина надійшов запит про надання міжнародної правової допомоги у кримінальній справі у вигляді проведення обшуків та затримання двох громадян України, зокрема Антона Тимохіна, у зв’язку з підозрою в участі у міжнародній злочинній організації».

Тобто хибний запит надійшов з Німеччини, платить нехай вона.

І що ж Німеччина? На адресу Генеральної прокуратури таки надійшло повідомлення про право Антона Тимохіна на відшкодування саме німецькою стороною. АЛЕ, як виявилось, це відшкодування за проведення обшуку 30 листопада 2016 року.

У висновку Київський апеляційний суд затвердив відшкодування моральної шкоди в розмірі 200 тисяч гривень і 5 тисяч гривень стягнень на правничу допомогу. Тобто вони вирішили надати практично мінімальний розмір компенсації. Щоправда, не 140 тисяч, а 200.

Ці гроші Антон Тимохін має отримати за рахунок бюджетних коштів.

А як щодо засновника «Avalanche»?

Ймовірним засновником мережі вважають Геннадія Капканова.

Відомо, що Капканову вручили підозру в цьому розслідуванні, але в судовий розгляд справа досі не вилилась…

Тож вважати успішною цю операцію підстав немає. Принаймні поки немає…

особа, яка користується портативними комп’ютерами