
Для того аби діти змалку користувались інтернетом правильно та безпечно, батьки повинні навчити та подати приклад правильної поведінки в онлайн-просторі. І звісно ж розповісти та пояснити власним чадам про всі можливі загрози в інформаційному середовищі.
То як же захистити власну дитину від будь-яких ризиків, що можуть спіткати її в тенетах інтернету?
Експерти радять наступне:
- Для того аби в майбутньому не довелось боротись з інтернет-залежністю у дітей, краще одразу обмежити їхнє перебування в мережі. Поспілкуйтесь з дитиною на дану тему, установіть прийнятну для обох сторін тривалість, а при потребі використовуйте таймер. Тут головне все залагодити мирним способом, аби уникнути конфліктних ситуацій.
- Розмістіть комп’ютер дитини у вашій вітальні або будь-де, де вся сім’я здебільшого проводить час разом. Таким чином, дитина не залишатиметься сам на сам з комп’ютером, і при потребі може попросити у вас допомоги або поради. Створивши таке робоче місце для дитини, у вас не буде жодних секретів один від одного, вибудується певна довіра. І ви майже завжди будете поруч, а отже будете спокійні щодо мети часу проведення вашого чада в інтернеті.
- Скористайтесь методами технічного захисту. Серед яких: фільтр спаму, антивірус та функція контролю батьків у вашій операційній системі.
- Спробуйте обговорювати з дитиною актуальні теми/ ризики/ проблеми віртуального світу так само часто, як і будь-які інші звичні для вас обох теми. Таким чином ви вбережете дитину від багатьох помилок і неприємних ситуацій.
- Навчіть дітей критичного мислення. Поясніть, чому так важливо фільтрувати отриману інформацію та не вірити першому кращому джерелу. Наголосіть також на тому, що конфіденційні дані повинні залишатись у секреті, та ні в якому разі не розголошуватись.
- Поясніть їм, чому погано використовувати безкоштовний публічний WI-FI (такі мережі часто можуть зробити дані із вашого смартфону загальнодоступними). А також те, чому не варто спілкуватись з незнайомцями в соцмережах та месенджерах.
- Будьте уважними до своєї дитини, відповідайте на питання, що її цікавлять та самі виявляйте інтерес до її віртуального життя. Налагодьте із своїми дітьми такі відносини, щоб ділитися з вами успіхами і тим, що хвилює на даний момент, було для них звичної справою.
Зрештою, зробіть своїм надійним помічником сам комп’ютер. І аби точно бути впевненими щодо безпечного перебування дітей у віртуальному просторі, встановіть програми “батьківського контролю”. Таким чином, ви зможете власноруч змінювати всі необхідні вам налаштування комп’ютера. До прикладу: підключити автоматичний вихід із системи по завершенню встановленого часу, обмежити доступ до певних сайтів, блокувати небажаний контент, схвалювати або забороняти спілкування з окремими контактами.
Кожен період життя дитини відрізняється рядом факторів. Тому, щоб розвиток вашого чада відбувався збалансовано і максимально різносторонньо, ми хочемо поділитись з вами рекомендаціями, щодо перебування в мережі дітей різного віку.
Рівень вашого контролю, напряму залежить від віку вашої дитини. Якщо у вас малі діти, приділяйте увагу спільному використанню Інтернету. Але чим старше вони ставатимуть, тим меншою буде потреба у контролі з боку батьків. Адже разом з віком, збільшуватиметься і рівень самодисципліни та організованості.
Отож, перейдемо до рекомендацій.
Вік: 5-7 років
- Діти у цьому віці люблять гратись, особливо онлайн-ігри. Спрямовуйте їхню активність на дошкільну освіту і слідкуйте, щоб співвідношення розважальних та розвиваючих ігор було збалансованим.
- Саме у цьому віковому діапазоні, діти навчаються як поводитись в мережі. І незважаючи на всі існуючі правила, їм як нікому іншому, властиво їх порушувати. Тому контроль дітей дошкільного віку, повинен стояти у батьків на першому місці.
- Дорослі також повинні допомагати дітям із навігацією та пошуком необхідної інформації, адже ті, зачасту потребують допомоги.
Вік: 8-10 років
- Діти самостійно досліджують усе довкола, повністю поглинувши у процес пізнання. І перший, хто приходить їм на допомогу – це інтернет.
- Дітям стає легше навчатись та засвоювати інформацію. Тому батьки повинні забезпечити дитині доступ до якісних навчальних і розвиваючих матеріалів та онлайн-завдань.
Вік: 11-14 років
- Мотиви дітей молодшого підліткового віку – це бажання бути самостійними, отримувати визнання у власному оточенні, розширювати та відстоювати власні права.
- Вся увага дітей прикріплена до соцмереж. Місця, де можна спілкуватись із віртуальними та реальними знайомими. Тому так важливо пояснювати підліткам, що окрім звичайних адекватних людей, в інтернеті водяться також злочинці та аферисти. І останні можуть використовувати дані дитини у власних цілях.
- Варто також наголосити, що зустрічі із своїми віртуальними друзями в реальному житті – це не завжди хороша ідея і може становити певну небезпеку. При настановах краще наводити в приклад ситуації з іншими підлітками. Так як до інформації, отриманої від батьків, діти такого віку, часто ставляться скептично.
- Спонукайте ваших дітей аби ті розповідали вам про своїх знайомих із соцмереж. Спілкуйтесь з ними на теми, які цікавлять в першу чергу їх. Так ви налагодите міцний фундамент довіри, який в подальшому працюватиме на вашу користь.
- Діти у цьому віці прагнуть самостійності. Тому навчати їх онлайн-грамотності варто заздалегідь. Адже тепер вони без жодних труднощів можуть користуватись інтернетом будь-де за межами дому, а отже батьківський контроль повністю відсутній. Ось чому у дитині-підлітку потрібно виховувати внутрішній контроль. І пояснювати, що відповідальна поведінка у віртуальному просторі – це в першу чергу “щит”, який зможе захистити від небажаних ризиків.
Насправді єдиний існуючий фільтр, який здатен вберегти дитину від ряду проблем в мережі, знаходить у неї в голові. А батькам треба всьо лиш допомогти його налаштувати.
В якості підбиття підсумків, хочемо додати, що незалежно від наявності можливих ризиків, ви в будь-якому разі не зможете заборонити власним дітям користуватись інтернетом. Тому головна місія батьків – створити атмосферу довіри з боку дітей. Тільки тоді будь-якій проблемі можна буде запобігти. Адже в першу чергу дитина буде звертатись до батьків, так як цілком і повністю довіряє їм. Не варто також надавлювати на дітей надмірним контролем, це гарантовано викличе негативну реакцію та стане причиною приховувати реальний стан речей.
Пам’ятайте, що онлайн-простір все ж є місцем, де ваші діти можуть знайти тони захоплюючої та навчальної інформації для власного розвитку. Тому спробуйте зробити їхнє перебування там безпечним і прозорим. Але в жодному разі не забирайте у них можливість пізнавати світ завдяки інтернету також.